Yukarı Çık
  • Eğer kahvenizi sürekli olarak gece saatlerinde tüketiyorsanız kaygı bozukluğuna yakalanma riskiniz artırır. Bunun yanında uyku bozukluğunu tetikler. Uyku bozukluğu ise fiziksel ve mental bozukluğuna neden olur. Burada sadece Türk kahvesini suçlamak yanlış olur. Kafein içeren bütün içecekler aşırı tüketildiğinde yan etkiye sahiptir.
  • Eğer yüksek tansiyon hastalığınız varsa, tansiyon ilaçları kullanıyorsanız ve tansiyona bağlı bir kanama geçirdiyseniz kahve tüketimini azaltmanız gerekir. Aksi takdir de zaten yüksek olan tansiyonunuz fazla kahve tüketimiyle daha da yükselecektir.
  • Türk kahvesinin içerdiği kafein bir uyarıcı maddedir. Uyarıcı maddelerin ise bağımlılık yapıcı etkileri vardır. Sürekli olarak fazla kahve tüketirseniz vücudunuzda bağımlılık hissi oluşur ve kendinizi tatmin etmek için daha fazla kahve içmeye yönelirsiniz. Bağımlılığın sonucu olarak kendinizi mutu etmek için kahve içmezseniz mutsuz, yorgun ve kötü hissetmeniz kaçınılmaz olur.
  • Türk kahvesinin tüketimi vücut için gerekli olan çinko, kalsiyum ve demirin vücut tarafından emilmesine engel oluyor. Bu da beraberinde kemik erimesine neden olur. Kemik erimesi olanlar da ise kahve tüketimi durumu daha da kötüleştiriyor.
  • Yapılan araştırmalar sonucu bir kısım uzmanlar yemeklerden sonra tüketilen kahvenin tip-2 denilen diyabet riskini artırdığını düşünmektedir. Ancak bazı uzmanlara göre ise kahve tüketiminin tek başına kan şekerini yükseltmeye yetecek bulgular ortaya çıkmamıştır. Ancak şeker hastalarının kahve tüketimine dikkat etmelerinde fayda vardır.
  • Günde 3 fincandan fazla kahve tüketen bayanlar için doğurganlık oranı belirgin bir şekilde azalır. Yoğun şekilde alınan kafein gebelik ihtimalini azaltmaktadır. Ancak erkeklerde bu durum tam tersidir. Erkeklerde sperm kalitesini artırmaktadır.
  • Aşırı kahve tüketimi yıllar sonra damar sertliğine neden olmaktadır. Bu da kan akışında düzensizliğe neden olur.
  • Türk kahvesinin tüketimi ne kadar fazla olursa vücuttaki su kaybı da o kadar fazla olur. Vücudun kaybettiği suyun yeri doldurulmazsa dehidrasyon tehlikesi baş gösterir. Su kaybını önlemek için kahve tüketiminden sonra mutlaka su içilmesi gerekir.